Short Description:
Product Detail
Product Tags
Related Video
Feedback (2)
  EVS 160-630 Heavy Task Low-voltage Vacuum Contactor
The series EVS 160-630 of heavy task low-voltage vacuum contactor is produced with the technology and key equipment introduced from abroad by our company. This product has met IEC, VDE technical standards. This series of vacuum contactors have such advantages as high capabilities of switch-on and switch-off, long electrical and mechanical lifetimes and high operating reliability under the bad conditions. They are especially suitable for being used in the basic industries, metallurgical, petrol-chemical industries, mine and wharf. It is applicable to the power system with 50Hz/60Hz alternating current, rated operating voltage up to 1140V, rated operating current up to 630A to switch-on or off the circuit at a short or long-distance, to start frequently and control alternating motor under the heavy task and to form electro-magnet starter with other kinds of protective devices.
T Y P E
EVS160
EVS250
EVS400
EVS630
Rated operating voltage Ue
1140V
1140V
1140V
1140V
Rated operating current Ie
160A
250A
400A
630A
Rated frequency
50Hz/60Hz
50Hz/60Hz
50Hz/60Hz
50Hz/60Hz
Rated turn-on capacity Cosø=0.35
1920A
3000A
4800A
7560A
Rated turn-off capacity Cosø=0.35
1600A
2500A
4000A
6300A
Max. allowable power of motor 660V50Hz
140KW
220KW
350KW
560KW
Close time
30ms
30ms
Release time
20ms
20ms
15ms
15ms
Mechanical lifetime (Times)
=> 6x106
Max. operating frequency (Times/h)
3000
Electrical lifetime
                     AC2
                     AC3
                     AC4
3*106
 Main Parameter
Service condition:
(2). Allowable surrounding air temperature: -10C-45C.
(3). Surrounding humidity: not over 45% at 45C.